Menü
Sepetim
KASIM KAMPANYASI BAŞLADI! & HIZLI KARGO 150 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO BEDAVA! SEÇİLİ ÜRÜNLERDE %15 İNDİRİM!
KASIM KAMPANYASI BAŞLADI! & HIZLI KARGO 150 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO BEDAVA! SEÇİLİ ÜRÜNLERDE %15 İNDİRİM!
KASIM KAMPANYASI BAŞLADI! & HIZLI KARGO 150 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO BEDAVA! SEÇİLİ ÜRÜNLERDE %15 İNDİRİM!
KASIM KAMPANYASI BAŞLADI! & HIZLI KARGO 150 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO BEDAVA! SEÇİLİ ÜRÜNLERDE %15 İNDİRİM!

Matkap Uçları

Matkap Uçları

Ülkemizde metal sanayi ve montaj işlerinde en çok kullanım sağlanan araçları matkaplar oluşturur. Matkaplarım çalışma skalası ise matkap uçlarına dayanır. Her işin yapılışına özel matkap uçları bulunur. Bu uçlar delme işi yapılacak olan materyalin özelliğine göre seçilir.

 

Bu işlem delme işini yapan ustanın tercihine göre değişim gösterir. Matkap uçları kalınlığı 1 mm'den 200 mm'ye kadar değişim gösterir. Farklı özelliklerde delme işi yapan matkap uçları bulunur. Matkap uçları matkapların kullanımı için gerekli olan objelerdir.

 

Matkap Uçları Ne İşe Yarar?

 

Matkap uçları taşlanmış uçlara sahiptir. Demir benzeri alaşımlı metalden imal edilmiş olan matkap uçları; alüminyum, bakır, demir, çinko, pirinç ve demir gibi farklı özelliklere sahip olan metalleri delmek için ideal olan cihazlardır. Matkap uçları eski yıllarda yalnızca standart halde tasarlanırken günümüzde taşlanmış olan seçeneklerle tasarlanıyor. Taşlanmış olan matkap uçları çelik delme sırasında çeliğe zarar vermeden delim işlemi yapabiliyor.

 

Matkap Uçları Nasıl Kullanılır?

 

Matkap uçları matkap makinesi olmadığında kullanılamayan ekipmanlardır. Uç kısımları tırtırlı olan matkap uçları matkap makinesinin uç kısmına takılarak kullanılır. Matkap ucu kullanımındaki amaç bir alanda belirli kalınlığa sahip olan bir delik açmaktır.

 

Bu alanda farklı kalınlıklara sahip olan matkap uçları tasarlanıyor. Metalden üretilen matkap uçlarının 1 mm'den 200 mm'ye kadar delme imkanı bulunuyor. Bu delme işlemini matkap uçlarının kalınlığı ortaya çıkarıyor.

 

Matkap Uçları Seçenekleri Nelerdir?

 

Matkap uçları tadilat ve tamirat işleri için kullanılan özel ekipmanlardır. Matkap ucu olmadan matkap kullanmak mümkün olmayacaktır. Matkap uçları günümüzde metal matkap uçları, ahşap matkap uçları ve beton matkap uçları olarak şekilleniyor.

 

Metal Matkap Uçları

 

Metal matkap uçları metal yüzeyleri delmek için kullanılır. Ancak delinmesi gereken yüzeyin içerisinde demir bulunmaması gerekecektir.  Alüminyum, pirinç, bakır, demir, çinko ve diğer çelik metalinde delme işlemini yapmak için  metal matkap ucu gerekli olacaktır.

 

Ahşap Matkap Uçları

 

Ahşap yüzeylerde delme işlemi yapılması gerektiğinde ahşap matkap ucu kullanımı yapılır.  Ahşap tasarımlı levha ve diğer yüzeylerde kullanılması gereken ahşap matkap uçları seçenekleri ise elmas, yaprak ve standart matkap uçlarıdır.

 

Beton Matkap Uçları

 

Beton matkap uçlarının matkap skalası farklıdır. Bu uç, darbeli matkaba veya delici kırıcı bir matkapa sahip olmayı gerektirir. Kırıcı ve delici özellik taşıyan matkap beton yüzeyleri delmeyi sağlarken, darbesiz matkap ise gözenekli taşlardan oluşan duvar gibi yüzeyler için kullanılır.

 

Matkap Uçlarının Kalitesi

 

Matkap ile bir delme işlemi yapmak için matkap ucu kullanmak gerekiyor. Eğer doğru matkap ucu kullanılmazsa hem matkap hem de matkap ucu zarar görürken aynı zamanda yapılan iş te istenildiği gibi olmuyor. Bu nedenle her matkap ucu farklı matkaplara uygun olurken, delme işleminin de matkap ucunun uygun olduğu materyale uygulanması gerekiyor.

 

Beton delme matkaplarına darbeli matkaplar deniyor. Betonu delmek için beton matkap ucları kullanılıyor. Beton matkap ucunun kalınlığı ise açılacak olan deliğin genişliğine göre değişiyor. Ahşap olan levhaların ve alanların ise ahşap matkap ucu ile delinmesi gerekiyor. Tırtıklı yüzeylerin yok edilmesi ve sorunsuz bir delme işlemi yapmak için kaliteli elmas, yaprak ve standart matkap uçlarının kullanımı gerekiyor. Metal ürünleri delmek için ise metal matkap ucuna ihtiyaç duyuluyor.

 

Matkap Uçları Her Şeyi Deler Mi?

 

Matkapların gücüne bağlı olarak kullanılan matkap uçları tadilat, tamirat ve bazı üretim işlerinde gerekli olan ürünlerdir. Metal, bakır, çinko, alüminyum, teneke, beton, çelik, taş, tahta ve daha birçok ürün matkap ile delinme özelliği taşır. Bir matkabın voltajı ne kadar yüksekse delebileceği materyal sayısı da o kadar fazladır. Matkapta voltaj güç anlamına gelir.

 

Uygun matkap ucu kullanıldığında her levha ve yüzeyde istenilen kalınlıkta delik açmak mümkündür. Matkap uçları matkabın verdiği güç oranında hareket eder. Bu işlem yani delme işlemi matkabın vereceği komut ile başlayacaktır. Matkap ucu ne kadar kaliteliyse matkabın çalışma florası da o derece kaliteli ve sorunsuz olacaktır. Farklı matkap çeşitlerine göre tasarlanan matkap uçları piyasada set halinde veya tekli olarak satılır. Beton delme, metal delme ve ahşap delme alanında kullanılan matkapların her birinin farklı bir ucu bulunur.

Bosch 10x160 mm SDS Plus-1 Kırıcı Delici Ucu
-22 %
Marka: Bosch Aksesuar Model Kodu: 2608680273
2 kanallı U formuStandart kullanım ömrü/ İyi delme tozu boşaltma2 kesiciStandart karpitStandart kullanım ömrü..
15,49 TL 19,88 TL
Bosch 10x210 mm SDS Plus-1 Kırıcı Delici Ucu
-22 %
Marka: Bosch Aksesuar Model Kodu: 2608680274
- Donatılı Betonda Yüksek Verimlilikle Delme- SDS plus-5X Matkap Ucu, donatılı betonda yüksek verimlilikle delme performansı sunar- 4 kesicili başlığın geometrik şekli, optimum sonuçlar için sıkışmaları ve kırılmaları önler- "Dönüş açılı" başlık ve 4 kanallı tasarım, yüksek delme hızı ve daha az yıp..
19,94 TL 25,58 TL
Gerlinger 12x160 mm SDS Plus Çift Kanallı Matkap Ucu
-25 %
Marka: Gerlinger Model Kodu: 5845
Gerlinger 12x160 mm SDS Plus Çift Kanallı Matkap Ucu..
17,84 TL 23,79 TL
Gerlinger 250x40 mm Sds Plus Geniş Keski
-25 %
Marka: Gerlinger Model Kodu: 5882
Gerlinger 250x40 mm Sds Plus Geniş Keski..
57,36 TL 76,48 TL
Gerlinger 6x160 mm Sds Plus Çift Kanallı Matkap Ucu
-25 %
Marka: Gerlinger Model Kodu: 5821
Gerlinger 6x160 mm Sds Plus Çift Kanallı Matkap Ucu..
14,66 TL 19,55 TL
Gerlinger 7x160 mm Sds Plus Çift Kanallı Matkap Ucu
-25 % Tükendi
Gerlinger 8x160 mm Sds Plus Çift Kanallı Matkap Ucu
-25 %
Marka: Gerlinger Model Kodu: 5830
Gerlinger 8x160 mm Sds Plus Çift Kanallı Matkap Ucu..
16,57 TL 22,11 TL
Gerlinger 9x160 mm Sds Plus Çift Kanallı Matkap Ucu
-25 %
Marka: Gerlinger Model Kodu: 5834
Gerlinger 9x160 mm Sds Plus Çift Kanallı Matkap Ucu..
16,57 TL 22,11 TL
GFB 12x160 mm Sds Plus Matkap Ucu
-25 %
Marka: GFB Model Kodu: 4494
GFB 12x160 mm Sds Plus Matkap Ucu..
13,98 TL 18,65 TL
GFB 16x160 mm Sds Plus Matkap Ucu
-25 %
Marka: GFB Model Kodu: 69691
GFB 16x160 mm Sds Plus Matkap Ucu..
24,26 TL 32,35 TL
Gösterilen: 1 ile 100 arası, toplam: 174 (2 Sayfa)